Two $220\; V , 100 \;W$ bulbs are connected first in series and then in parallel. Each time the combination is connected to a $220 \;V \;AC$ supply line. The power drawn by the combination in each case respectively will be

  • [AIPMT 2003]
  • A

    $50\; watt, 100 \;watt$

  • B

    $50 \;watt, 200 \;watt$

  • C

    $100\; watt, 50 \;watt$

  • D

    $200 \;watt, 150\; watt$

Similar Questions

Two resistances ${R_1}$ and ${R_2}$ when connected in series and parallel with $120\, V$ line, power consumed will be $25\, W$ and $100\, W$ respectively. Then the ratio of power consumed by ${R_1}$ to that consumed by ${R_2}$ will be

A piece of fuse wire melts when a current of $15\, ampere$ flows through it. With this current, if it dissipates $22.5\, W$, the resistance of fuse wire will be .............. $\Omega$

A student in a town in India, where the price per unit ( $1$ unit $=1 \,kWh$ ) of electricity is $₹ 5.00$, purchases a $1 \,kVA$ $UPS$ (uninterrupted power supply) battery. A day before the exam, $10$ friends arrive to the student's home with their laptops and all connect their laptops to the $UPS$. Assume that each laptop has a constant power requirement of $90 \,W$. Consider the following statements.

$I.$ All the $10$ laptops can be powered by the $UPS$, if connected directly.

$II.$ All the $10$ laptops can be powered, if connected using an extension box with a $3 \,A$ fuse.

$III.$ If all the $10$ friends use the laptop for $5 \,h$, then the cost of the consumed electricity is about $₹ 22.50.$

Select the correct option with the true statements.

  • [KVPY 2019]

On an electric heater $220\, volt$ and $1100\, watt$ are marked. On using it for $4$ hours, the energy consumed in $kWh$ will be

An electric lamp is marked $60\, W$, $230\, V$. The cost of a $1\, kWh$ of energy is Rs. $1.25$. The cost of using this lamp $8$ hrs a day for $30$ day is Rs. ...............